Menopauza, nový život.

Home / Blog / Menopauza, nový život.

Menopauza čili klimakterium je další téma, které dříve nebo později řeší každá žena a každá se o tomto stydí mluvit nahlas. Ženy se najednou cítí jinak, jak v cizím těle. Přicházejí stavy, které vyvádějí z míry a ztěžují život i v situacích, které dříve probíhaly autoamaticky.

Co to je menopauza?

Je to období mezi cca 45 -55 rokem života ženy, kdy přijde poslední menstruace a začne vyhasínat činnost vaječníků. Ač to možná zní hrozivě, je to naprosto přirozený koloběh života, kdy žena ukončí svou plodnou fázi. Obtíže, které s manopauzou přicházejí jsou způsobeny kolísáním hladiny pohlavních hormonů.  Rok po menopauze přichází období, kterému se říká postmenopauza.

Současný moderní život je neslučitelný s pohodovým zvládnutím tohoto období a proto přibývá žen, které trpí na příznaky z nedostatku estrogenu. Nedostatek estrogenu vede k výskytu různých příznaků, které provázejí klimakterium. V minulých generacích nebyla potřeba tento syndrom „léčit“ protože životní styl žen byl naprosto jiný a pomalejší.

V klimakteriu přichází změna uvnitř těla, vlivem úbytku estrogenu a progesteronu. Vaječníky přestanou produkovat a sníží se děloha. S tím přicházejí i fyzické či psychické změny. Klimakterickým syndromem trpí až dvě třetiny žen.

Klimakterický syndrom se dělí celkem na tři části kdy prvotními projevy jsou návaly horka, střídání nálad, noční pocení, poruchy soustředění a další. Může se vyskytnou i pocit bušení srdce. Všechny tyto potíže souvisí s cévní soustavou a zvýšenou pulzovou frekvencí. Tyto těžkosti se objevují v prvních měsících menopuazy.

Později se k těmto příznakům přidají i potíže s poševní sliznicí. Ženy se setkávají se suchostí i pálením. Bohužel často bývají i dostihnuty dolní močové cesty a přichází na řadu únik moči, časté záněty a celkové oslabení pánevního dna.

Návaly horka postihují až 85% žen načež v prvním roce po menopauze na ně dále trpí 25% žen až po dobu pěti následujících let. Mnoho žen proto hledá pomoc a úlevu nejen u lékařů ale i mezi bylinami a dalšími doplňky, které jim pomáhají zlepšit kvalitu života.

Víte, že i tyto příznaky jsou pro vás varováním, že vaše tělo prochází změnou? Pokud se i vy potýkáte s nespavostí, zvýšeným padáním vlasů, cyklicky se opakujícími bolestmi hlavy, ranními bolestmi v kloubech na rukách a výše uvedené potíže, nejspíš přicházíte do období klimakteria.

Přečtěte si zkušenosti žen v naší FB skupině , které řeší menopauzu bez pomoci hormonální léčby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *